Atgal į pirmą puslapįLIETUVOS KULTŪROS PAVELDO TŪKSTANTMEČIO VIRTUALI PARODA

Kryžiaus kelias

Maldingos kelionės

Lietuviai maldininkai Taizé

Pirmąją organizuotą maldingą kelionę iš Vilniaus į Trakus surengė Vilniaus jėzuitai 1604 m., prašydami atitolinti badą ir marą.

Gausūs maldininkų būriai plūsdavo į Šiluvą, Žemaičių Kalvariją, Aušros Vartus, ypač per atlaidus. Kad nekiltų maišatis, vyskupai nuo 1742 metų ėmė kiekvienai parapijai nustatinėti, kuriomis dienomis ji gali vykti į atlaidus.

Carinė valdžia 1886–1905 metais draudė maldingas keliones (taip pat procesijas bei kitus viešus Katalikų Bažnyčios renginius).

Lietuviai lankydavo ne tik savo krašto šventoves. Paprasti žmonės pasiekdavo Čenstachovą (Lenkija), o aukštuomenė – Romą, Paryžių, net Jeruzalę. Radvila Našlaitėlis palikęs išsamų savo kelionės į Šventąją Žemę aprašymą – garsiausias lietuvių piligrimas.

Į miestelį įeinant jaunikaičiai paparčius (vėliavas) virpina, būgnais muša, patriūbočius pučia ir iš šaudyklių šaudo, o seniai su moteriškomis atsispirdami gieda ir šaukia, nes juo kuri parapija su didesniu triukšmu į miestelį įėjo, tuo didesnė buvo garbė.

Maldininkai atvykdavo traukiniais į Tytuvėnus. Visas miestelio centras buvo užstatomas laikinais lentų namukais – valgyklėlėmis. Neturtingesni gyventojai tokiu būdu neblogai užsidirbdavo. Paskui maldininkai eidavo pėsti giedodami 8 km. į Šiluvą. Kai jau pasimatydavo bažnyčios bokštas (likus 2 km) pamaldesni eidavo keliais.

Iš Šiluvos gyventojų prisiminimų

LIETUVOS KULTŪROS PAVELDO TŪKSTANTMEČIO VIRTUALI PARODAį viršų | toliau