Atgal į pirmą puslapįLIETUVOS KULTŪROS PAVELDO TŪKSTANTMEČIO VIRTUALI PARODA

Kryžių kalnas
Atlaidai ir maldininkai

Šilinės atlaidai

Šiline vadinama Švč. M. Marijos gimimo diena – rugsėjo 8. Atlaidai, prasidedantys nuo pirmojo rugsėjo sekmadienio, trunka visą savaitę. Ta proga jau nuo XVII amžiaus į Šiluvą eina procesijos.

Procesijos ypač išpopuliarėjo Nepriklausomoje Lietuvoje. Kaune netgi buvo įsikūręs komitetas joms organizuoti (1928 m.). Į jas susiburdavo po kelis tūkstančius žmonių.

Paskutiniais ikikariniais metais Šiluvoje gyveno 800 žmonių, tad nesunku įsivaizduoti, kaip jis atrodydavo, kai per dieną čia atplūsdavo 10 tūkst. maldininkų. Jie nesutilpdavo į Šiluvos bažnyčią ir Apsireiškimo koplyčią, tad miestelis buvo radiofikuotas ir pamaldų galėjai klausytis būdamas bet kurioje vietoje.

Daugelis žmonių eidavo į atlaidus pasižmonėti, apsipirkti mugėje, papramogauti, nes susirinkdavo daug muzikantų, kartais atvažiuodavo net du cirkai.

Nors sovietmečiu procesijas rengti buvo griežtai draudžiama, o jų organizatoriai ir dalyviai baudžiami, atleidžiami iš darbo, maldininkai vis vien traukdavo iš Tytuvėnų į Šiluvą! Procesijas, kurias lydėdavo KGB mašinos, ypač aktyviai rengė Eucharistijos bičiuliai.

Nuo pat ryto pasirengęs kelionėms, vis žiūriu į Kelmės kelią. Apie priešpietį pamačiau iš tolo – atvilnija, atmirguliuoja minios svieto, vieškelis gal pusės viorsto kruta, mirga žmonėmis. Jau ir giesmės girdėti; jau jau prisiartina, jau visos gražybės matyti.

Žemaitė „Kelionė į Šidlavą“

LIETUVOS KULTŪROS PAVELDO TŪKSTANTMEČIO VIRTUALI PARODAį viršų | toliau

LIETUVOS KULTŪROS PAVELDO TŪKSTANTMEČIO VIRTUALI PARODA