„Bažnyčiosžinios“. 2003 kovo 14, Nr. 5. <<< atgalį numerio turinį

Lietuvos vyskupai paskelbė kreipimąsi dėl stojimo į Europos Sąjungą

Kovo 4 d. Lietuvos Vyskupų Konferencijos sekretoriate vykusioje spaudos konferencijoje Lietuvos vyskupai pristatė savo kreipimąsi dėl stojimo į Europos Sąjungą.

Pasak Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininko kardinolo Audrio Juozo Bačkio, vyskupai specialiai pasirinko Šv. Kazimiero dieną tautai tokiam svarbiam pareiškimui paskelbti. Kardinolas A. J. Bačkis paragino visus žmones atlikti savo pilietinę pareigą ir dalyvauti referendume. Pasak kardinolo, per trylika nepriklausomybės metų Lietuvos politinės, ekonominės ir socialinės struktūros labai priartėjo prie Europos, pavyko įveikti sunkius reformų laikotarpius, neretai ir susiveržti diržus, tačiau „dabar stovime ant Europos Sąjungos slenksčio, durys yra atsivėrusios, ir atėjo laikas žengti paskutinį žingsnį – sugrįžti į Europos tautų šeimą, kuriai priklausome nuo Mindaugo laikų”. Kardinolo teigimu, šiandien pasaulis eina vienijimosi keliu, valstybės negali likti „vienišos salos”, todėl jis kvietė Lietuvos žmones „nebijoti žengti pirmyn į saugesnį, ramesnį, teisingesnį, kultūringesnį Europos gyvenimą”. „Jei prarasime šią progą, gali tekti ilgus metus gailėtis, kad nenuėjome balsuoti, nuo referendumo rezultatų priklausys, ar neteks į vešlų kaimyno sodą vėl su pavydu žvelgti per tvorą”, – kalbėjo Vilniaus arkivyskupas.

Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila pasakojo, kad jo vadovaujamos vyskupijos kaimo parapijose kol kas nėra daug aiškiai už narystę ES apsisprendusių žmonių; neretai tam trukdo paskleista klaidinga informacija. „Konkretūs pokalbiai ir dvasininkų bendravimas su kaimo žmonėmis turėtų duoti pozityvių rezultatų”, – sakė vyskupas R. Norvila. Daugiau konkrečios informacijos apie ES turėtų suteikti Europos Komiteto rengiami susitikimai su Lietuvos vyskupijų vadovais ir kunigais.

Panašiais rūpesčiais pasidalijo ir Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ. Pasak jo, kai kur Žemaitijoje kaimo žmonės yra įbauginti, neva įstojus į ES, jie išmirs badu, spekuliuojama jų abejonėmis. „Reikia labiau stengtis išsklaidyti kaimo gyventojų abejones, nes būtent jų balsai lems referendumo rezultatus”, – sakė vyskupas J. Boruta SJ. Jo manymu, teigiamai agitacijai už ES kaime tiktų Airijos pavyzdys.

Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas pabrėžė, kad šiuo metu Lietuvos vyriausybė turėtų skirti ypatingą dėmesį kaimo žmonėms. Pasak jo, „nematydami konkrečių valdžios žingsnių, kaimo žmonės gali galvoti, jog viskas vėl tėra pažadai”. Vysk. J. Kauneckas sakė raginsiąs žmones balsuojant referendume daugiau galvoti apie savo vaikų ir anūkų ateitį, kuri gali labai priklausyti nuo referendumo baigties.

-rt-